Cyber sigurnost na Zapadnom Balkanu: Spavaj mirno ili prebrojavaj štetu?

Na Balkanu digitalna transformacija tek dobiva zalet. Specifični izazovi i cyber prijetnje zahtjevaju robustna rješenja za cyber sigurnost.

Redakcija
Objavio Redakcija 6 min za čitanje
Cyber sigurnost na Zapadnom Balkanu (Foto: Cybersecurity.ba)

Digitalno doba donosi bezgranične mogućnosti, ali i nove brige. Cyber sigurnost, zaštita naših informacija i sistema od mrežnih prijetnji, postala je ključna u 21. stoljeću. U zemljama Zapadnog Balkana, gdje digitalna transformacija tek dobiva zalet, postoje specifični izazovi i prijetnje koje zahtijevaju pažnju. Ovaj članak razotkriva trenutno stanje cyber sigurnosti na Zapadnom Balkanu, najčešće prijetnje i konkretne savjete za zaštitu vaše digitalne imovine.

5 alarmantnih statistika o cyber sigurnosti na Balkanu

  1. Visok rizik ransomware napada: Istraživanje ESET-a iz 2023. pokazuje da su mala i srednja poduzeća (MSP) na Zapadnom Balkanu 54% izloženija napadima ransomwarea od globalnog prosjeka.
  2. Phishing napadi: FBI procjenjuje da 30% svih e-mail poruka poslanih u regiji sadrži elemente phishinga.
  3. Nedovoljne investicije u sigurnost: CCIS raportira da mnoge organizacije na Balkanu ne ulažu dovoljno u edukaciju zaposlenih i implementaciju robustnih sigurnosnih rješenja.
  4. Zaostali zakoni i propisi: Fragmentirani i zastarjeli zakoni o cyber kriminalu otežavaju istrage i proces suđenja, stvarajući povoljnije okruženje za cyber kriminalce.

Studije slučaja: Cyber napadi koji su pogodili Zapadni Balkan

  • Ransomware u Crnoj Gori: U 2023. godine, crnogorska državna televizija i drugi mediji postali su metom ransomware napada, uzrokujući prekid rada i financijsku štetu.
  • Cyber napad na Albaniju: Krajem 2023. godine, Parlament Albanije izvijestio je da je pretrpio cyber napad te da su hakeri pokušavali ući u podatke parlamenta i izbrisati ih. Lokalni mediji izvijestili su da su neimenovani telekom provajder i jedna aviokompanija također u ponedjeljak bili meta cyber napada hakera sa sjedištem u Iranu, pod nazivom Homeland Justice.
  • Phishing u Srbiji: Srpska banka je 2022. godine upozorena na sofisticiranu phishing kampanju gdje je pokušana krađa ličnih podataka i kreditnih kartica od klijenata.
  • Kriptoprevara u Bosni i Hercegovini: BiH je vidjela porast kriptoprevara preko društvenih mreža u 2024. godini, sa brojnim žrtvama koje su izgubile novac investiranjem u lažne šeme.

Najčešće prijetnje na Zapadnom Balkanu u 2024. godini

  • Ransomware: Ovaj napad šifrira podataka i zahtijeva plaćanje otkupa za dekripciju, predstavljajući ozbiljnu prijetnju za poduzeća i pojedince. Nedovoljno informacija o samim napadima spriječava stručnjake za cyber sigurnost da urade potrebne analize i pruže savjete za adekvatnu zaštitu.
  • Phishing: Prevare koje dolaze putem lažiranja e-mail poruka i web stranica ciljaju na krađu lozinki i osobnih podataka.
  • Malware: Zlonamjerni softver koji može oštetiti uređaje, ukrasti podatke i iskoristiti sistemske resurse za napad na druge žrtve.
  • DDoS napadi: DDoS napad (Napad distribuiranog odbijanja usluge) pokušava preopteretiti web stranicu ili server lažnim zahtjevima, čineći ga nedostupnim za legitimne korisnike. To je poput gomile koja blokira ulaz u trgovinu tako da niko ne može normalno kupovati.

Kako se boriti protiv cyber prijetnji

Borba protiv cyber prijetnji nije nemoguća misija. Evo nekoliko ključnih savjeta za individualce i poduzeća na Balkanu:

Za pojedince:

  • Jaka lozinka: Koristite jedinstvene i složene lozinke za svaki račun. Razmislite o menadžeru lozinki za dodatnu sigurnost.
  • Sumnjivi e-mail i poruke: Izbjegavajte klikove na linkove ili otvaranje priloga od sumnjivih e-mail adresa ili nepoznatih kontakata na socijalnim mrežama. Provjerite URL, IP adrese, profile i ne dajite osobne informacije bez provjere identiteta pošiljaoca.
  • Ažuriranje softvera: Instalirajte najnovije sigurnosne zakrpe za operativne sisteme i aplikacije.
  • Backup podataka: Redovno radite rezervnu kopiju (backup) važnih podataka na vanjski disk ili cloud kako biste ih zaštitili od ransomwarea i hardverskih kvarova.
  • Svijest o cyber sigurnosti: Educirajte sebe i druge članove porodice o cyber prijetnjama i savjetima za zaštitu.

Za poduzeća:

  • Procjena rizika: Identificirajte kritične podatke i procijenite potencijalne prijetnje. Implementirajte sigurnosne kontrole na temelju procjene rizika.
  • Obuka zaposlenih: Educirajte zaposlene o cyber higijeni, identifikaciji phishing napada i sigurnom korištenju tehnologije.
  • Sigurnosna rješenja: Implementirajte dodatna rješenje za zaštitu od naprednih cyber prijetnji.
  • Plan odgovora na incidente: Imajte plan za brzi odgovor na cyber napade kako bi minimizirali štetu i brzo obnovili rad.
  • Saradnja s vlastima: Prijavite cyber napade relevantnim institucijama kako bi pomogli u procesu istrage i suzbijanja cyber kriminaliteta.

Budućnost cyber sigurnosti na Zapadnom Balkanu:

Cyber sigurnost je kompleksna i dinamična problematika. Na Zapadnom Balkanu, potreban je specifičan pristup za poboljšanje:

  • Podizanje svijesti: Javne kampanje i programi edukacije trebaju povećati svijest javnosti o cyber sigurnosti i promovirati sigurnosne prakse.
  • Jačanje regulatornog okvira: Zakoni i propisi o cyber kriminalu moraju se uskladiti s globalnim standardima i efikasno kažnjavati prekršitelje.
  • Razvoj domaće ekspertize: Investiranje u edukaciju i istraživanje u oblasti cyber sigurnosti treba razviti vlastite kadrove i tehnologije za borbu protiv cyber prijetnji.
  • Međunarodna suradnja: Regionalna i međunarodna suradnja bitna je za razmjenu informacija, najboljih praksi i koordinirani odgovor na transnacionalne cyber kriminalce.

Zaključak

Cyber sigurnost na Zapadnom Balkanu predstavlja izazov, ali ne i prepreku. Kroz podizanje svijesti, implementaciju sigurnosnih mjera i aktivnu saradnju svih aktera, možemo stvoriti digitalni svijet u kojem se osjećamo sigurnim i zaštićenim.

Ohrabrujemo vas da istražite dodatne informacije o cyber sigurnosti i aktivno doprinosite stvaranju sigurnog digitalnog okruženja.

Podijeli ovaj članak
Leave a comment

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *