Globalna policijska operacija usmjerena na zapadnoafričke organizirane kriminalne grupe, uključujući Black Axe, dovela je do stotina hapšenja, zapljene imovine vrijedne 3 miliona USD i razbijanja više kriminalnih mreža širom svijeta, objavio je Interpol.
Operacija Jackal III, koja je trajala od 10. aprila do 3. jula u 21 zemlji na pet kontinenata, ciljala je na online financijske prevare i zapadnoafričke sindikate koji stoje iza njih.
Ova godišnja operacija rezultirala je s oko 300 hapšenja, identifikacijom preko 400 dodatnih osumnjičenih i blokiranjem više od 720 bankovnih računa.
Isaac Oginni, direktor INTERPOL-ovog Centra za finansijski kriminal i borbu protiv korupcije (IFCACC), rekao je:
“Obim finansijskih prevara koje dolaze iz Zapadne Afrike je alarmantan i u porastu. Rezultati ove operacije naglašavaju kritičnu potrebu za međunarodnom policijskom saradnjom u borbi protiv ovih opsežnih kriminalnih mreža.
“Identificiranjem osumnjičenih, povratom nezakonitih sredstava i stavljanjem nekih od najopasnijih vođa organiziranog kriminala iz Zapadne Afrike iza rešetaka, možemo oslabiti njihov utjecaj i smanjiti njihovu sposobnost da štete zajednicama širom svijeta.”
‘Supernotes’
Black Axe je jedan od najistaknutijih zapadnoafričkih transnacionalnih organiziranih kriminalnih sindikata, s operacijama u sajber prevarama, trgovini ljudima, krijumčarenju droge i nasilnim zločinima unutar Afrike i globalno.
U Argentini, operacija Jackal III dovela je do razbijanja nigerijske transnacionalne kriminalne mreže nakon petogodišnje istrage. Federalna policija je zaplijenila 1,2 miliona USD u ‘supernovčanicama’ – visokokvalitetnim falsifikatima – uhapsila 72 osumnjičenih i zamrznula oko 100 bankovnih računa.
Mreža je koristila ‘money mules’ za otvaranje bankovnih računa širom svijeta i sada je pod istragom u preko 40 zemalja zbog povezanih aktivnosti pranja novca. Osumnjičeni uključuju građane Argentine, Kolumbije, Nigerije i Venecuele. Više od 160 žrtava prevara pretrpjelo je značajne finansijske gubitke, a neki su bili prisiljeni prodati svoje domove ili uzeti velike kredite kao rezultat.
Nelegalni tragovi novca
Diego Verdun, šef argentinskog Nacionalnog centralnog biroa, rekao je:
“Operacija Jackal je ključni korak naprijed u borbi protiv zapadnoafričkih online finansijskih prevara i jasno pokazuje da sajber kriminalci ne mogu pobjeći budnom oku 196 članica INTERPOL-a – posebno u Argentini.
“Prateći nelegalne novčane tokove širom svijeta, INTERPOL i globalna policijska zajednica osiguravaju da, bez obzira gdje se ovi kriminalci pokušavaju sakriti, oni će biti neumoljivo proganjani i privedeni pravdi.”
U zasebnom slučaju u Švicarskoj, policija je razbila zapadnoafričke organizirane kriminalne sindikate koji su djelovali širom zemlje, zaplijenila kokain, oko 45,000 EUR u gotovini i uhapsila više osumnjičenih.
INTERPOL je podržao operaciju pružanjem pristupa svojim bazama podataka u realnom vremenu, olakšavajući identifikaciju kriminalaca i njihovih aktivnosti.
Transakcije kriptovalutama
Portugalska kriminalistička policija razbila je nigerijsku mrežu koja je bila uključena u regrutovanje ‘money mules’, perući sredstva od žrtava online finansijskih prevara širom Europe. Identifikovano je više od 25 članova sindikata u tom procesu.
Podaci sa zaplijenjenih računara i telefona otkrili su velike transfere na nigerijske bankovne račune, transakcije kriptovalutama i sofisticirane operacije pranja novca.
Sjedište INTERPOL-a pomoglo je zemljama olakšavajući razmjenu obavještajnih podataka i identifikaciju te hapšenje osumnjičenih.
Operacija Jackal III mobilizirala je policijske snage, finansijsko obavještajne jedinice, urede za povrat imovine i privatne partnere u Argentini, Australiji, Brazilu, Kanadi, Obali Slonovače, Francuskoj, Njemačkoj, Indoneziji, Irskoj, Italiji, Japanu, Maleziji, Nizozemskoj, Nigeriji, Portugalu, Južnoj Africi, Španiji, Švedskoj, Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama.
Značaj međunarodne saradnje
Međunarodne operacije poput Jackal III pokazuju koliko je važna saradnja među zemljama u suzbijanju organiziranog kriminala. Sarađujući na globalnom nivou, policijske snage mogu brzo razmijeniti informacije i koordinirati akcije koje su ključne za razbijanje složenih kriminalnih mreža.
Operacija je također demonstrirala kako upotreba napredne tehnologije i digitalnih alata može pomoći u praćenju i hapšenju kriminalaca. Korištenjem sofisticiranih metoda praćenja novčanih tokova i analizom podataka iz zaplijenjenih uređaja, policija je uspjela povezati članove kriminalnih organizacija i njihove aktivnosti širom svijeta.
Zaštita žrtava
Jedan od ključnih ciljeva operacije Jackal III bio je zaštita žrtava finansijskih prevara i osiguranje pravde za one koji su pretrpjeli značajne gubitke. U mnogim slučajevima, žrtve su bile primorane na drastične mjere kako bi se oporavile od finansijskih šteta koje su im nanijele ove kriminalne grupe. Prateći ilegalne tokove novca, INTERPOL i partnerske policijske snage uspjele su vratiti dio sredstava i pomoći žrtvama da se oporave.
Pogled unaprijed
Ova operacija nije kraj borbe protiv zapadnoafričkih organiziranih kriminalnih sindikata, već samo jedan korak u trajnom naporu da se suzbiju njihove aktivnosti. INTERPOL i njegove partnerske organizacije nastavit će raditi na jačanju međunarodne saradnje, poboljšanju tehnika praćenja i osiguravanju da kriminalci budu privedeni pravdi bez obzira gdje se nalazili.
Operacija Jackal III jasno je pokazala da nijedan kriminalac ne može pobjeći predanosti međunarodne policijske zajednice u borbi protiv organiziranog kriminala. Kroz zajednički rad, razmjenu informacija i korištenje naprednih tehnologija, svijet može postati sigurnije mjesto za sve.