Cyber napadi postaju sve sofisticiraniji i raznovrsniji, postajući velika prijetnja kako za individualne korisnike, tako i za velike organizacije. Kroz ovaj detaljan vodič, upoznat ćete se s nekim od najčešćih vrsta cyber napada, njihovim karakteristikama i načinima na koje se možete zaštititi od njih.
Vrste cyber napada
Budući da smo u prvom članku pokrili osnovne koncepte cyber sigurnosti, logičan sljedeći korak bi bio da se dublje fokusiramo na vrste cyber napada, pa ćemo nabrojati neke od najpoznatijih.
Phishing
Phishing napadi su jedan od najčešćih oblika cyber napada. Ovi napadi uključuju slanje lažnih e-mailova ili poruka koje izgledaju kao da dolaze od legitimne organizacije – poput vaše banke ili društvene mreže – s ciljem da vas navedu da otkrijete svoje osjetljive informacije, poput korisničkih imena, lozinki ili brojeva kreditnih kartica. Uvijek budite oprezni kada vam e-mail traži da otkrijete svoje osobne podatke, čak i ako izgleda legitimno.
Ransomware
Ransomware je zlonamjerni softver koji šifruje datoteke na zaraženom računaru, onemogućavajući pristup do tih datoteka. Napadači potom traže otkupninu, obično u obliku kriptovalute, kako bi dešifrovali datoteke. Ova vrsta napada može biti izuzetno štetna, posebno za organizacije koje ovise o pristupu svom digitalnom sadržaju. Redovan backup vaših podataka na sigurnom mjestu jedan je od najboljih načina da se zaštitite od ransomware napada.
DDoS
Distributed Denial of Service (DDoS) napadi se događaju kada napadač preoptereti mrežu, server ili uslugu s velikim brojem zahtjeva, što rezultira prekidom usluge. DDoS napadi obično koriste botnete – mreže zaraženih računala koja su pod kontrolom napadača – za generiranje masovnih zahtjeva. Ovaj tip napada je posebno destruktivan za online usluge i web stranice.
Man-in-the-Middle (MitM)
U MitM napadima, napadač se “ubacuje” između dvije strane koje komuniciraju, poput korisnika i web stranice, a zatim presreće i potencijalno mijenja komunikaciju. Ova vrsta napada može biti posebno opasna jer napadač može presresti osjetljive informacije, poput kreditnih kartica ili lozinki.
SQL injection
SQL Injection napadi se događaju kada napadač uspije ubaciti zlonamjerni SQL kod u upit prema bazi podataka, omogućavajući mu manipulaciju s podacima. Ova vrsta napada može dovesti do ozbiljnih posljedica, uključujući krađu, promjenu ili brisanje podataka.
Primjer ransomware napada
Kao što smo naveli iznad, ransomware je vrsta malicioznog softvera (malware) koja šifrira datoteke žrtve i napadači većinom traže otkupninu za njihovo otključavanje. Ransomware napad može imati duboko razorne posljedice, kako za pojedince tako i za organizacije. Kako bi bolje razumjeli kako takav napad funkcionira, razmotrit ćemo jedan konkretni primjer: napad ransomwarea poznatog kao Ryuk.
Ryuk ransomware je postao poznat krajem 2018. godine, iako su neki izvori naveli da je vjerovatno bio aktivan i ranije. Ime “Ryuk” dolazi iz popularne japanske mange i animiranog serijala, ali veza između malwarea i serijala nije jasna.
Ryuk je posebno ciljao na velike organizacije za maksimalni profit. Za razliku od mnogih drugih vrsta ransomwarea koje koriste “spray-and-pray” taktiku, Ryuk se koristio strategijom “veliki igrači”. Svaki napad je bio precizno ciljan i pažljivo izveden.
Napad Ryuk ransomwarea obično započinje spear-phishing e-mailom. Ova poruka bi sadržavala zlonamjerni prilog ili link, često kao faktura, ponuda za posao ili drugi legitiman dokument. Kada bi korisnik otvorio prilog ili kliknuo na link, proces inficiranja sistema bi počeo.
Jednom kada je sistem inficiran, Ryuk bi se kretao lateralno kroz mrežu koristeći alate kao što su PowerShell i Windows Management Instrumentation. Ciljao je na kritične mrežne resurse i šifrirao ključne datoteke koristeći AES-256 algoritam. Nakon toga, žrtvi bi se prikazala poruka s zahtjevom za otkupninu, obično izraženu u Bitcoinu.
Ryuk napadi su bili posebno štetni zbog njihove ciljane prirode i sposobnosti izazivanja maksimalne štete. Oni su još jedan podsjetnik da je važno poduzeti sve moguće mjere zaštite kako bi se spriječili takvi napadi.
Zaštita od cyber napada
Kada govorimo o zaštiti od cyber napada, važno je razumjeti da ne postoji skup alata u jednom rješenju. Svaka organizacija ima različite potrebe i izazove kada je u pitanju cyber sigurnost. Međutim, nekoliko je temeljnih mjera koje svaka organizacija može poduzeti kako bi poboljšala svoju zaštitu.
Prvi korak u zaštiti od cyber napada je edukacija. Svaki zaposlenik treba razumjeti osnove cyber sigurnosti, uključujući prepoznavanje pokušaja phishinga, važnost redovitog ažuriranja i korištenje jakih, jedinstvenih lozinki kao i dvo faktorsku autentikaciju. Mnogi napadi mogu se spriječiti jednostavnim koracima, poput provjere e-mail adrese prije otvaranja priloga ili klika na link.
Drugi ključni aspekt zaštite je implementacija odgovarajućih tehničkih kontrola. To može uključivati korištenje firewalla, antivirusnog softvera i drugih alata za detekciju i prevenciju napada. Također je važno redovno ažurirati sve softvere, uključujući operativni sistem, kako bi se ispravile sve poznate sigurnosne ranjivosti.
Plan za odgovore na incidente
Izuzetno je važno da svaka organizacija ima plan za odgovore na incidente (eng. Incident Response Plan). Bez obzira na to koliko su mjere zaštite dobre, uvijek postoji mogućnost da će napad uspjeti. Kada se to dogodi, brza i učinkovita reakcija može biti ključna u minimiziranju štete.
Plan za odgovore na incidente treba uključivati postupke za identifikaciju, analizu i sanaciju incidenta, kao i komunikaciju sa donosiocima odluka. Plan treba redovito testirati i ažurirati kako bi se osiguralo da je uvijek spreman za upotrebu u slučaju stvarnog incidenta.
Zaključak
Kao što smo vidjeli kroz ovaj kratki pregled, različite vrste cyber napada su složene i raznolike. Napadači koriste niz strategija i metoda kako bi iskoristili slabosti u našim sistemima i infrastrukturi. Dok tehnologija napreduje, također se razvijaju i tehnike napada.
Važno je da se obrazujemo i stalno budemo svjesni ovih prijetnji kako bismo zaštitili naše digitalne živote. Svaka organizacija treba imati plan zaštite od cyber napada koji uključuje redovito ažuriranje i nadogradnju softvera, obrazovanje zaposlenika o najnovijim prijetnjama, i implementaciju odgovarajućih sigurnosnih mjera.
No, važno je napomenuti da nijedna mjera sigurnosti nije 100% efikasna. Stoga je ključno ostati informiran i spreman za reakciju u slučaju incidenta.
Nadamo se da vam je ovaj kratki vodič pružio korisne informacije o različitim vrstama cyber napada.