Raskid veze je težak, ali za mlađe Amerikance danas, prekid romantične veze zahtijeva više od iskrenog razgovora – potrebno je i zaštititi se od naknadnih napada na online privatnost i sigurnost, navodi se u istraživanju kompanije MalwareBytes.
Prema novoj analizi istraživanja objavljenog ranije ovog ljeta od strane Malwarebytesa, 45% Gen Z partnera izjavilo je da su, nakon raskida, njihovi bivši partneri zloupotrebljavali lične lozinke za razne štetne aktivnosti, kao što su pristupanje emailovima, praćenje lokacija i čak špijuniranje putem zajedničkih pametnih uređaja.
Ova vrsta zloupotrebe lozinki predstavlja zloupotrebu pristanka. Kada parovi pristanu da jedni drugima daju pristup ličnim aplikacijama, platformama za razmjenu poruka, uređajima i lokacijama, neki bivši partneri zadržavaju taj pristup čak i nakon raskida.
Problem među mladima
Ovaj problem je posebno izražen među mladima u Americi, jer su u poređenju samo 23% Gen Xera i 10% Baby Boomera prijavili isto ponašanje od strane svojih bivših partnera. Te niže stope nisu posljedica niže upotrebe aplikacija ili pametnih telefona od strane starijih populacija, jer je istraživanje Malwarebytesa kontrolisano kroz sve generacije u pogledu dijeljenja online računa, uređaja i informacija o lokaciji.
Umjesto toga, različite invazije na privatnost mogu biti posljedica različitih navika dijeljenja. Kao što je Malwarebytes otkrio prošle godine, Gen Z su skloniji pristati na nadgledanje svojih partnera, kako s pristankom, tako i bez njega, nego bilo koja druga generacija.
Ovi podaci proizašli su iz nove analize istraživanja koje je Malwarebytes objavio ranije ove godine u izvještaju “Što je moje, tvoje je: Kako parovi dijele potpuni pristup svojim digitalnim životima.”
Podaci otkrivaju da su moderni raskidi, kao i moderna romansa, usko povezani sa online životom.
Problemi pristanka među mladima
Kada su upitani o ponašanju svojih bivših partnera nakon raskida, Gen Z ispitanici su iskusili više zloupotreba lozinki nego bilo koja druga generacija za gotovo svaku vrstu štete opisanu.
Na primjer, 14% Gen Z ispitanika je reklo da im je bivši partner nakon raskida pristupio društvenim mrežama, u poređenju sa 8% Gen Xera i 3% Baby Boomera. Sličnih 13% Gen Z ispitanika je reklo da im je bivši partner koristio račune za lažno predstavljanje, uključujući neovlašteni pristup ličnim računima na društvenim mrežama radi lažnog objavljivanja postova ili slanja emailova u njihovo ime.
U jednoj maloj razlici, 11% Gen Z ispitanika je reklo da im je bivši partner pristupio emailovima, tekstualnim porukama, direktnim porukama ili drugim porukama, u poređenju sa 9% Gen X ispitanika i 4% Baby Boomera.
Stalking kriza među mladima
Gen Z i Milenijalci, zajedno, prijavili su značajno više stope zloupotrebe računa za praćenje lokacija i digitalno špijuniranje nego starije generacije. Na primjer, 12% mlađe grupe Amerikanaca je reklo da im je bivši partner pratio lokaciju putem aplikacija za dijeljenje lokacije, u poređenju sa 3% starijih generacija. Također, 10% ove mlađe grupe je reklo da im je bivši partner pristupio pametnim uređajima kako bi ih špijunirao, u poređenju sa 4% starijih Amerikanaca.
Zapamtite, mlađi Amerikanci su prijavili više stope zloupotrebe pristupa emailovima, tekstualnim porukama, direktnim porukama ili drugim porukama (10% u poređenju sa 6%).
Sve ove štete, ovisno o njihovoj učestalosti, mogu se opisati kao stalking. Sa pristupom emailovima i platformama za razmjenu poruka bivšeg partnera, bivši partner može slati neprimjerene poruke prijateljima i porodici, uništavati odnose bivšeg partnera na poslu, i prijavljivati bivšeg partnera na neželjene spam mailove. Ovo je ciljana, neželjena uznemiravanja, što je upravo ono što stalking obuhvata.
Iako su razlozi za više stope stalkinga i ponašanja sličnog stalkingu među Gen Z i Milenijalcima nejasni, važno je pružiti kontekst iz istraživanja koje je Malwarebytes objavio prošle godine.
Kada su pitali 1,000 ljudi u Sjevernoj Americi o načinima na koje nadgledaju svoje značajne druge i djecu, Gen Z ispitanici su značajno češće pratili lokacije svojih romantičnih partnera i digitalne aktivnosti – kako s pristankom tako i bez njega.
Definiranje “normalnog” dijeljenja
Teško je ignorisati da je generacija koja najviše pristaje na praćenje lokacije također generacija koja najviše prijavljuje neovlašteno praćenje lokacije nakon raskida.
Ovo ne znači da je dijeljenje lokacije inherentno opasno, ili da su veze među mlađim Amerikancima inherentno nestabilnije.
Umjesto toga, ovi podaci samo ukazuju na potrebu za edukacijom. Romansa je dovoljno kompleksna bez dodatka praćenja lokacije, dijeljenja uređaja, korištenja lozinki i postavljanja zajedničkih računa.